Domů NovinkyRozhovor s šéfem obchodu Danielem Martinakem

Rozhovor s šéfem obchodu Danielem Martinakem

15. 01. 2023

Nastoupil jste do nové funkce. Jak se Vám v ní líbí?


Velmi jednoduchá odpověď. Firma mne zaujala hned na začátku při prvním pohovoru a výzva naučit se něco nového mě vždy lákalo. Když jsem poprvé vstoupil do výroby, tak to byl cvrkot a doufám, že to vydrží. Byl jsem přijat jako člen týmu od prvního dne, a to se vždy jen tak nepodaří. Baví mě strojařina i obchod a tady spojuji oba světy dohromady. Nejvíce mne ale uspokojuje fakt, že mne firma podporuje v mých aktivitách a nechá mne myslet a rozvíjet se. Denně se hodnotím a průměr vlastní spokojenosti se zvedá s nabitými zkušenostmi a zatím malými krůčky úspěchu.

Zodpovídáte za obchod ve společnosti. Jaké máte se svým týmem plány pro letošní rok?


Plán na letošní rok je velmi optimistický s nárůstem obratu přes 20 %, ale pevně věřím tomu, že s obchodním týmem budeme schopni dosáhnout požadavků majitelů, vedení firmy a v neposlední řadě také zákazníků. Plány jsou samozřejmě podpořeny motivací všech členů a obchod sám o sobě nedosáhne výš, pokud se tyto plány nebudou realizovat a koordinovat napříč celou firmou. Ve všech oblastech máme odborníky s dlouholetými zkušenostmi, tak je musíme plně využívat. S růstem obchodních aktivit se očekává, že budou růst i ostatní oddělení a budeme zřejmě potřebovat mimo jiné i několik dalších specialistů v oblasti technologií.


Ve funkci jste již téměř půl roku. Co považujete za největší úspěch ve Vaší nové funkci od nástupu?


I když má člověk spoustu zkušeností z jiných oborů, tak ten ve výseku je hodně specifický. Čeho si cením nejvíce, je schopnost oslovovat jak nové, tak hlavně ty staronové zákazníky a vyzkoušet si ověřené obchodní strategie na získávání těchto zákazníků zpět. Teď bude důležité v tomto trendu pokračovat. Mám k dispozici dostatek materiálů a také osobních zkušeností, které nás podpoří v obchodním vzdělávání a rozvoji aktivit.


Máte nějaké osobní cíle, kam byste chtěl s týmem celou společnost posunout třeba za pět let?


Pět let je dlouhá doba, ale tuto bych rád rozdělil na tři etapy. Ta první krátkodobá už začala, a potvrzují se moje domněnky z oblasti rozvoje, že i když jsme etablovaná firma, tak nesmíme usnout na vavřínech, jelikož konkurence nikdy nespí. Teď se musíme zaměřit na perfektní zákaznickou kvalitu, včasné dodávky a konkurence schopné ceny. Dále musíme kontrolovat náš růst střednědobě, protože nemá cenu se hnát do nesplnitelných aktivit za každou cenu a potom zkolabovat. Můj osobní předpoklad je, že během tří let jsme schopni zvládnou růst o stabilních 30 % bez újmy na klíčových měřitelných parametrech, zvýšit ziskovost, nastavit systém na standardních principech 80/20, mít ceníky, které budou platné přes celou platformu zákazníků, nebudeme prodělávat na dopravě a interní/externí nekvalitě a zajistíme všem kolegům stálou práci s výhledem do budoucna. Stabilní růst jsme schopni udržet i dlouhodobě, pokud se zapojí všechny složky naší organizace. Za pět let z nás konkurence nebude mít radost.


Během Vašeho působení jste zvýšili aktivity na zahraničních trzích – Polsko, Německo, Bulharsko. Chystáte i nějaká další rozšíření?


Jen ve zkratce, rozšíření teritoria bylo jen otázka času, z několika důvodů. Český trh je nasycen a máme tady i celkem silnou konkurenci, tedy tři zmíněné země se samy nabízely. Polsko se zatím rozjíždí dobře, díky zkušenému polskému kolegovi Piotrovi, který se pohybuje ve výsekových nástrojích téměř 20 let a má co nabídnout v této oblasti. Německo také získalo svého zástupce Milana a díky týmu z Rohatce se nám daří zakomponovat zkušenosti z německy mluvících trhů i z jiných oblastí, do naší firmy a našeho portfolia. Tyto oblasti podporujeme s Petrem a jsme velmi optimističtí.
Bulharsko je trochu jiný příběh, kde není pouze obchodní zastoupení, ale také možnost rozšíření vlastní výroby ve třech oblastech, jako plná a vlnitá lepenka, a navíc i rotačky. Rumenovi se daří zvládat obojí, i když je to momentálně dost náročný úkol.
Na dotaz o další expanzi si můžeme představit například země jako Rumunsko, které bude zásobeno právě z této bulharské pobočky. Dále pomalu rozvíjíme aktivity na Balkánu, a to Slovinsko a Chorvatsko, kde, již sice působíme, ale potenciál růstu je tam obrovský. Toto teritorium má trochu nevýhodu, že je dál než ostatní a musíme se popasovat s dopravou a cenou. Růst musí být samozřejmě pečlivě koordinován s výrobními kapacitami, tak abychom se nezahltili a neutrpěla naše reputace. Dobrá zpráva je, že máme ve firmě dostatek odborníků na uhlídání těchto kroků. Další trhy samozřejmě pečlivě monitorujeme a nebráníme se jakékoli oboustranně výhodné spolupráci, kterou můžeme realizovat i s pomocí dalších firem patřících do naší skupiny.

Naší dlouhodobou snahou je pomáhat našim zákazníkům, aby byli efektivnější a tím pádem i více konkureceschopní. To je to co nás baví a motivuje k další práci. Máme velké množství spokojených zákazníků a spousty příkladů, že tomu tak opravdu je. Naší snahou je, aby tento počet i do budoucna narůstal.

Rozhovor s šéfem obchodu Danielem Martinakem
Zpět